HUHTIKUU 21 – ELOKUU 21

15.-19.4 Hertta Kiiski/ huoltoaika
22.4-10.5 Saskia Suominen
10.-31.5 Kristian Jalava
4.-22.6 Harriina Räinä/ osittain huoltoaika

22.6-15.8 Residenssitoiminta keskeytynyt, residenssi velvoitettu Utö handelin kesäapulaisen käyttöön.

 

AIEMMAT ASUKKAAT

LOKAKUU 20 – MAALISKUU 2021

→ 17.10 Hertta Kiiski / Yhdistys
17.10- 14.11 Saskia Suominen
21.11- 19.12 Britt Al- Busultan
19.12- 9.1 Cosmo Grossbach
9. -30.1 Mimma Tuomisalo
30.1.-27.2 Sara Blosseville
27.2- 27.3 Jonni Korhonen

MAALISKUU 20 – SYYSKUU 2020

12.3- 6.4 Jack Faber
(6.4- 30. 5 keskeytys )

COVID – 19 takia jouduimme peruuttamaan alkuvuoteen ajoittuvan kesäkauden haun.

Residenssin toiminta keskeytettiin kevättalvella poikkeusolojen julistamisen yhteydessä.  Kuvataideakatemiasta toivottiin talon pitämistä kiinni loppu vuoden ajan, mutta residenssi kyettiin ottamaan käyttöön poikkeusjärjestelyin matkustamisen Utöseen normalisoituessa alkukesästä. Vaikean ennakoitavuuden takia keskitimme kesäksi pelkästään residenssiin ylläpitäjien omaa työskentelyä, poikkeuksellisen pitkinä työskentelyjaksoina ja valmiina herkästi reagoimaan yllätyksellisiin muutoksiin tilanteessa.

30.5 – 2.6  Hertta Kiiski ja Ulla Leppävuori / Huoltoaika
Heinäkuu Pilvi Hyväri
Elokuu ja osa syyskuuta Ulla Leppävuori
Syyskuun loppu ja lokakuun alku Hertta Kiiski

LOKAKUU 19 – MAALISKUU 2020

30.10- 9.11 Laura Pakarinen
9.-23.11 Hertta Kiiski ja Ulla Leppävuori / Huoltoaika
23.-30.11. Laura Soisalon-Soininen
30.11.- 4.12 Teresa Hildebrandt
4.- 14.12. Christine Valtonen
14.-21.12. Jani Purhonen ja Elina Rantasuo
21.-28.12. Teresa Hildebrandt
28.12.-11.1. Sirkku Ketola
11.1.-18.1.Tuuli Ojala
18.- 25.1. Minjee Kim
25.1.- 5.2. Huoltoaika
5.-15.2. Timo Kokko
15.-22.2. Leena Saarinen
22.-29.2. Eetu Palomäki
29.2.-7.3. Laura Soisalon-Soininen

MAALISKUU – LOKAKUU 2019

23.3.-30.3. Hertta Kiiski
30.3. – 6.4. Pilvi Hyväri
6.4. – 13.4. Elena Näsänen
13.4. – 20.4. Linda Ciesielski
20.4. – 27.4. Henna Laininen
27.4. – 11.5. Lasse Vairio
11.5. – 18.5. Ulla Leppävuori
18.5. – 25.5. Aino Sinda
25.5. -1.6. Mimma Tuomisalo
1.6 – 8.6. Kerttu Saali
8.6. – 15.6. Tanja Silvestrini
15.6. – 24.6.Ulla Leppävuori
24.6. – 6.7. Harriina Räinä
6.7. – 17.7. Sonja Donner
17.7 – 20.7. Yhdistys
20.7. – 27.7. Jan Kaila
27.7 – 10.8. Maria Kaihlanen
10.8 – 17.8. Valentine Smets
17.8. -24.8. Jaakko Hukkanen
24.8.- 31.8. Ida Stenros
31.8. – 7.9. Martin Huber
7.9. -14.9. Yhdistys / Mattotalkoot
14.9. – 21.9. Christine Valtonen
21.9. – 5.10. Cáit Ní Dhuinnín
5.10. – 19.10. Pavel Rotts
19.10. – 26.10. Jaakko Pietiläinen

LOKAKUU 2018 – MAALISKUU 2019

27.10 Huolto- ja työskentelyaika / Ulla Leppävuori
27.10.-10.11.Pilvi Hyväri
10.- 24.11.Terhi Nieminen
24.11.-1.12 Maria Kojonen
1.12.-15.12. Titta Aaltonen
15.12.-22.12. Ilai Elias Lehto
22.12.-29.12. Huoltoaika
29.12.-5.1. Sebastian Reis
5.1.-12.1. Verneri Salonen
12.1.-19.1. Maija Mustonen
19.1.-2.2. Aleksi Kalliola
2.2.-16.2 Enni suominen
16.2 – 2.3. Maria Pääkkönen
2.3.-9.3. Hemmo Sipponen
9.-16.3. Maisa Majakka
16.3.-23.3. Emma Rönnholm & Salla Vapaavuori

MAALISKUU 2018 – LOKAKUU 2018

24.3. – 31.3. Mikko Itälahti (Saaristoresidenssi-vaihto /Örö)
31.3. – 7.4. Eeva Karhu (Saaristoresidenssi-vaihto /Kökar)
7.4. –14.4. Henna Laininen / SYKE- yhteistyö
14.4. – 28.4. Tero Niskanen
28.4. –  5.5. Tatu Eino Juhani Liimatainen
5.5. – 12.5. Iona Roisin
12.5. – 19.5. Okku Nuutilainen
19.5. – 26.5. Emma Luukkala
26.5. – 2.6. Suomen ympäristökeskus/SYKE-yhteistyö
2.6. – 15.6. Samantha Conlon
15.6. – 22.6. Riikka Ahlfors
22.6. – 30.6. Eveliina Hämäläinen
30.6. – 14.7. Harriina Räihä
14.7. – 27.7. Titta Aaltonen
27.7. – 11.8. Henna Laininen / SYKE-yhteistyö
11.8. – 25.8. Britt Kootstra-Al-Busultan
25.8. – 8.9.  Taiteen ja tieteen dialogi /Utön residenssi & SYKE
8.9. – 22.9. Saara Hannus
22.9. – 7.10. Hertta Kiiski

LOKAKUU 2017 – MAALISKUU 2018

14.-28.10. Ulla Leppävuori
28.10 – 3.11. Aleksi Liimatainen / Aark Saaristoresidenssien yhteistyö
3.- 11.11. Sophie Behal
11. – 25 .11. Britt Kootstra-al-Busultan
25.11 – 2.12. Johanna Katariina Heikkilä ja Frank Scott Rizzo
2.12  – 9.12. Eveliina Hämäläinen
9.- 16. 12.  Cyrys Hung
16. -30.12. Lasse Vairio
30.12 – 6.1.  Miina Aho
6.- 13.1. Nuutti  Koskinen
13.- 20.1. Hertta Kiiski
20.- 28.1. Annie May Demozay
29.1- 3.2. Harrina Räinä
3.- 10.2. Laura Pakarinen
10. -17.2. Lilli Haapala
17.2. – 3.3. Petri Saarikko
3.- 10.3. Hertta Kiiski
10.- 24.3. Kati Roover
24.3.-  Becky Brewis

MELLAN ÖARNA- SAARISTORESIDENSSIEN YHTEISTYÖHÖN UTÖN RESIDNESSISTÄ VALITUT VIIKON VIERAILIJAT

Örö: Lasse Vairio
Aark: 
Inka Kynkäänniemi ja Iiris Kaarlehto
Kökar: Laura Soisalon-Soininen

HUHTIKUU 2017 – LOKAKUU 2017

29.4.-2.6. Yhdistyksen työskentely ja residenssin huoltotyöt
2. -12.6.  Sara Pathirane
12. -23.6. Kristian Jalava
23. -30.6. Astri Laitinen
30.6. -8.7. Laura Pakarinen
8.-15.7. Tuomas Linna
15.-29.7. Raimo Saarinen
29.7-5.8. Ulla Leppävuori
5.-12.8. Enni Suominen
12.8.-19.8. Miina Aho
19.8.-2.9. Antti Kytömäki
2. -16.9.  Jonna Salonen
16.-30.9.  Lasse Vairio
30.9- 14.10. Oskari Ruuska